70-lecie klubu Pogoń Lubaczów

Klub Sportowy Pogoń został założony na wiosnę 1945 roku. Za datę założenia klubu przyjmuje się dzień przystąpienia klubu w poczet członków Przemyskiego Podokręgu Autonomicznego Piłki Nożnej. 3-ego października odbędą się uroczystości związane z 70-leciem istnienia KS Pogoń Lubaczów.
Zarząd Miejskiego Klubu Sportowego Pogoń-Sokół Lubaczów zaprasza na uroczyste obchody 70-lecia klubu „Pogoń”, które rozpoczną się 3 października o godzinie 10:00 Mszą Święta w Konkatedrze parafii p.w. św. Stanisława BM w Lubaczowie. Następnie uroczystości przeniosą się na Stadion Miejski przy ul. Sportowej 1, gdzie o godz. 11:30 odbędzie się „MECZ POKOLEŃ” zawodników lubaczowskiego klubu. Zakończeniem obchodów 70-lecia klubu Pogoń będzie spotkanie w ramach 9 kolejki V ligi jarosławskiej klasy okręgowej, w której zmierzą się gospodarz – Pogoń-Sokół oraz LKS Błękitni Grzęska. W trakcie uroczystości organizatorzy zaplanowali również wręczenie odznaczeń związkowych.

Pierwsze spotkanie Pogoń Lubaczów rozegrała 1 maja 1945 roku z zespołem Armii Czerwonej stacjonującej w Lubaczowie.

W latach 1945-1950 drużyna występowała w klasie "B" grupy II podokręgu przemyskiego. Mecze rozgrywano na boisku przy ul. Sportowej, które zostało przekazane klubowi postanowieniem Miejskiej Rady Narodowej z 17 listopada 1948 roku.

W 1954 roku klub przyjął nazwę Sparta i występował w klasie I grupy III przemyskiej. 1957 roku zaszły zmiany organizacyjne, klub otrzymał statut, nową nazwę i godło – odtąd występując jako Lubaczowski Klub Sportowy Pogoń z siedzibą w Miejskiej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu, godłem wybrany został napis LKS Pogoń na czerwono-niebieskim tle.

Największe sukcesy klubu przypadają na sezon 1979/80 w którym to Pogoń zdobywa tytuł mistrza klasy wojewódzkiej, bramkarz Józef Pilip przez blisko 880 minut nie dał sobie strzelić bramki, a klub notuje tylko dwie porażki w sezonie. W latach 1980-1984 lubaczowianie dysponowali również niezwykle skutecznym napastnikiem. Jacek Krzyszkowski przez dwa sezony zdobywał koronę króla strzelców przemyskiej klasy wojewódzkiej.

W sezonie 1985/86 władze PZPN utworzyły nową klasę rozgrywkową, tzw. "Klasę międzyokręgową przemysko-krośnieńską" w której to Pogoń w pierwszym sezonie swoich występów zajmuje 4. miejsce i ociera się o awans do III ligi. W roku 1989 klub spadł do V ligi okręgu Przemyśl – z jednoroczną przygodą w IV-ej Lidze Regionalnej „Krosno-Rzeszów-Przemyśl” – i pozostał tam aż do roku 2001.

W roku 2001 klub zmienił nazwę na Miejski Klub Sportowy Pogoń-Sokół Lubaczów i pod taką nazwą gra obecnie w V lidze okręgu Jarosław.

70-lecie klubu Pogoń Lubaczów

3 października 2015 r. (sobota)

Program uroczystości:

10:00 Msza św. w Konkatedrze Lubaczowskiej
11:30 13:15 Mecz Pokoleń zawodników klubu
13:30 15:00 Przywitanie zaproszonych gości oraz wręczenie odznaczeń związkowych
15:00 17:00 Mecz 9 kolejki jarosławskiej ligi okręgowej:

Pogoń-Sokół
Lubaczów